Nowe technologie

foty (2)

Zafascynowani: http://www.piazap.com.pl/

Dawniej słowo technologia kojarzyło nam się przede wszystkim z komputerami. Od kilku lat możemy zauważyć, że technologicznie zaczęły rozwijać się wszystkie dziedziny naszego życia. Obejmuje to również transport gdzie od pewnego czasu zaczęły powstawać różne ciekawe projekty. Kiedy więc wydaje nam się, że już nic nie da się poprawić to z góry możemy założyć, że się mylimy. Kto by pomyślał, że rewolucja technologiczna dotrze również między innymi do opon.

foty (5)

Wystarczy przejrzeć programy motoryzacyjne lub kolorowe pisma, które traktują o tej dziedzinie by zobaczyć, jakie nowinki techniczne zostały przeprowadzone na oponach. Dawniej dzieliliśmy opony jedynie na letnie i zimowe. Dziś mamy również do wyboru opony wielosezonowe oraz opony inteligentne. Od wielu lat próbowano zastąpić powietrze, które znajduje się w oponach czymś innym. Jednak szybko okazało się, że nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Jednak inżynierowie nie śpią i zamiast zastanawiać się nad zastąpieniem czymś powietrza w oponach postanowili wymyślić na nowo nowe koło.

foty (4)

Te nowe koła zostały wykonane bazując o specjalne tworzywa sztuczne, które posiadają jeszcze lepsze warunki trakcyjne niż, koła które zostały wyposażone w tradycyjne opony. Po drugie nowoczesne koła są dużo lżejsze a większa żywotność tych kół i odporność na trudne warunki w terenie sprawia, że tradycyjne koła mogą niedługo pójść w niepamięć. Dodatkowym atutem nowoczesnych kół jest fakt, że posiadają one jeszcze lepszą nośność, co ma znaczenie przede wszystkim dla transportu. Zostały wprowadzone także nowoczesne systemy sterowania czy system trakcyjny, który współdziała z komputerem pokładowym samochodu i dokonuje na bieżąco korekt bądź obciążania odpowiednich miejsc opony, tak by stała sie ona bardziej wydajna, lepiej trzymała się drogi oraz była cichsza.

foty (3)

Na bieżąco monitorowane są systemy sterowania samochodu, a wszystko to oczywiście dla poprawy nie tylko naszego bezpieczeństwa, ale i komfortu jazdy, szczególnie przy długodystansowych podróżach. Wprawdzie jedyną wadą, jaką posiadają opisywane koła jest ich cena. Jednak jak wiadomo wyższy komfort musi kosztować więcej. Ponadto, trzeba pamiętać, iż koła te wszystkie wyposażone są w specjalny system służący uzupełnianiu brakującego powietrza. Co więcej, jeżeli najedziemy na jakiś ostry przedmiot i przebijemy oponę, to ciecz znajdująca się w środku, szczelnie zasklepi naszą oponę od wewnątrz i nie pozwoli aby powietrze się z niej wydostało.

System ten gwarantuje, że zawsze będziemy mogli cieszyć się z jazdy i nie będziemy musieli sie przejmować nawet wtedy gdy przebijemy oponę, że nie zdążymy dojechać do wulkanizatora w celu jej naprawy.

foty (1)